Kontakta Hantverkarnas Riksorganisation

Ta gärna kontakt med oss om du har några funderingar eller frågor.

Kansli

Hantverkarnas Riksorganisation har sitt kansli på Vasagatan 46 i Stockholm nära T-centralen.

Kontorstider: mån-tor 08:15-17:00, fre 08:30-16:00, lunchstängt alla dagar 11:30-12:30
Sommartid 1/5-31/8: 08:30-16:00, lunchstängt 11:30-12:30

Adress: Hantverkarnas Riksorganisation, Vasagatan 46, 111 20 Stockholm
Tfn växeln: 08-442 78 40

E-post: info@hantverkarna.se

Under åren 2018-2021 byggs Vasagatan om. Under byggperioden kan framkomligheten på och kring gatan vara begränsad i perioder. På stockholm.se/vasagatan finns mer information.

Kontaktpersoner

Nicole Pluntke

VD

Tfn: 08-442 78 41
E-post: nicole.pluntke@hantverkarna.se

Ansvarig utgivare och ansiktet utåt i kommittéer, samverkansforum och nätverk.

Verksamhetsansvarig och organisationens främsta lobbyist.

Per Dalin

Ekonomichef

Tfn: 08-442 78 42
E-post: per.dalin@hantverkarna.se

Ansvarig för koncernens ekonomi och förvaltning.

Representerar föreningen i stiftelser och andra ekonomiska konstellationer.

Caroline Eriksson

Kommunikationschef

Tfn: 08-442 78 43
E-post: caroline.eriksson@hantverkarna.se

Ansvarar för Hantverkarnas kommunikation med medlemmar och omvärld.

Louise Kjellberg

Jurist

Tfn: 08-442 78 44
E-post: louise.kjellberg@hantverkarna.se

Ansvarar för Hantverkarnas juridiska rådgivning.

Karin Berggren

Medlemsansvarig och administrativ samordnare

Tfn: 08-442 78 48
E-post: karin.berggren@hantverkarna.se

Hanterar föreningens stipendiefonder och semesterlägenheter på Gran Canaria.

Karin är den som du som medlem oftast har kontakt med.

Styrelsens kontaktuppgifter

Peter Frosch

Ordförande

Stockholms Hantverksförening

Peppes Hovslageri
Nivsta byväg 10
762 95 Rimbo

Mobil: 070-633 29 48
E-post: peppes@hovslageri.nu

Kenneth Löfgren

Vice ordförande

Gefle Handtverksförening
Sjåaregatan 10
803 02 Gävle

Mobil: 070-537 36 82
E-post: kenneth@gavlerorteam.se

Johan Starre

Ledamot

Svensk Massage
Box 1284
114 79 Stockholm

Mobil: 0708-34 88 92
E-post: johan@starre.se

Anette Frank

Ledamot

Örebro Företags- och Hantverksförening

Märthas Damfrisering
Jeremiasvägen 52
702 17 Örebro

Mobil: 073-580 63 13
E-post: anettefrank@hotmail.com

Malin Alldén

Ledamot

Svenska Hovslagarföreningen

Badelunda Tibble 10
725 96 Västerås

Mobil: 070-207 64 53
E-post: malin.allden@hotmail.se

Christer Westerlund

Ledamot

Westerlunds måleri AB
Roslingsvägen 5
871 40 Härnösand

Mobil: 070-604 02 02
E-post: westerlundmaleri@gmail.com

Kennet Svensson

Suppleant

Nissabodagatan 25
302 24 Halmstad

Mobil: 0703-24 42 26
E-post: kennet@nyedalsolenergi.se

Marcus Bengtsson

Suppleant